Haber

ABD, askeri yardım karşılığında garanti isteyecek: İsrail’in 45 günü var

ABD Lideri Joe Biden, bundan sonra ABD’nin askeri yardım sağladığı ülkelerden savaş yasalarına uyum garantisi talep edeceklerini açıkladı.

Biden’ın imzaladığı başkanlık kararnamesine göre bu ülkelerden 180 gün içinde yazılı taahhüt istenecek.

İlgili Makaleler

BBC Türkçe’nin haberine göre bu süre, İsrail gibi aktif çatışma halindeki ülkeler için 45 gün olarak belirlendi.

Bu kararname öncesinde Biden, İsrail’in Gazze’de “sınırını aştığını” söylemişti.

ABD 100 ülkeye askeri yardım sağlıyor. 1950’den bu yana en çok yardım alan ülkelerin başında İsrail geliyor. ABD, İsrail’e her yıl 3,8 milyar dolar değerinde silah ve teçhizat bağışlıyor.

Kararnameye göre, ABD’den silah yardımı alan ülkelerin de ABD’nin gönderdiği yardımların çatışma durumunda sivillere ulaştırılacağına dair garanti vermesi gerekecek.

Bu ülkelerin Kongre’yi ve Beyaz Saray’ı sistematik olarak bilgilendirmesi gerekecek.

Bu politikayı destekleyen senatörlerden Chris Van Hollen, Biden’ın bu sayede İsrail hükümeti üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceğini söyledi.

REFAH’A HAVA SALDIRISI DÜZENLEDİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze’nin kuzey ve orta bölgelerine giren İsrail ordusunun yakın zamanda en güneydeki Refah’a ulaşacağını açıklamıştı. Gazze nüfusunun yarıdan fazlası Mısır sınırındaki Refah’ta hayata tutunmaya çalışıyor.
Bunun üzerine Beyaz Saray dün Refah’taki mülteciler dikkate alınmadan gerçekleştirilecek hiçbir büyük operasyona destek vermeyeceklerini açıkladı.
İsrail ordusu bu uyarıya rağmen Cuma sabahı Refah’a hava saldırısı düzenledi.
Netanyahu Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail ordusuna “sivilleri tahliye etmek ve Hamas’ın bölgede kalan örgütsel yapısını yok etmek” için iki aşamalı bir plan hazırlaması emrini verdiğini duyurdu.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu