Haber

Sakaryalılar burada afet durumunda harekete geçmeyi öğrenecek

SAKARYA (İGFA) – Sakarya Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm adımlarının yanı sıra afetlere hazırlık konusunda da çok değerli projeleri hayata geçiriyor. Eğitim, tatbikat ve bilinçlendirme faaliyetlerine ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce imalatına başladığı Güneşler Afet Yönetim ve Eğitim Merkezi ve İtfaiye İstasyonu projesini adım adım tamamlamaya yaklaşıyor. Bu tesis hizmete girdiğinde Sakarya’nın en kapsamlı ve donanımlı afet binası olacak.

ESAS OLARAK TAMAMLANDI

İlgili Makaleler

Binanın inşaat çalışmaları büyük bir hızla yürütüldü ve projenin büyük kısmı tamamlandı. Teknik İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan son rötuşların ardından merkez Sakarya halkının hizmetine açılacak. Afet bilincinin en üst düzeye çıkarılacağı, her an afete hazır olunması için kritik tatbikat ve eğitimlerin gerçekleştirileceği Sakarya Afet Eğitim Merkezi’nde duman kaçış simülasyonları, sanal gerçeklik bölümleri ve arıza kırma modülleri yer alıyor.

İÇERİSİNDE BİRÇOK TÜR SİMÜLASYON VAR
11 bin 550 metrekare alanda hayata geçirilecek projede olası afet durumlarında hayati önem taşıyan insan gücünün yetiştirilmesine yönelik gerçek şartlarda tatbikatlar gerçekleştirilecek. Kaba inşaatı tamamlanan, elektrik ve mekanik tesisatları başlayan merkez 2 katlı olacak ve deprem, mutfak yangını ve dumanlı alanlardan kaçış simülasyonlarını içerecek.

İLK DEFA BİR TEKNOLOJİ

Öte yandan Sakarya’da ilk kez bu merkezde “simülasyon” ve “sanal gerçeklik” teknolojileri kullanılacak. Gösterilecek görüntü setleri, acil telefon bildirim simülasyonları, bilgilendirme ve test aşamaları Sakarya’da binlerce insana olası bir afet durumunda ne yapmaları gerektiğini aktaracak. Bunun dışında fay kırılması, bina salınımı ve taban sıvılaşması eğitim modülü de afet farkındalığına değerli bir katkı sağlayacaktır. Bu merkezde canlı tatbikatlarla afet ekipmanlarının kullanımı da öğretilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu