Haber

POS Cihazı ile Kara Para Aklama Operasyonu: Buzdağının Sadece Ucu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, “Daha önce defalarca dile getirdiğim POS cihazlarıyla kara para aklama konusunda nihayet harekete geçildi. İstanbul’da POS cihazlarıyla kara para aklama operasyonu düzenlendi. Ancak bu operasyon buzdağının sadece görünen kısmı. Çünkü bu operasyonda 1,8 milyar.” “Dolar değerinde kara paranın aklandığı kolluk kaynakları tarafından belirtiliyor. Ancak sadece geçen yıla kadarki tespitimiz 70 milyar doların üzerinde. Bu operasyonun derinleştirilmesi gerekiyor. Yurt dışına çıkış yasağı dahil tüm tedbirlerin alınması gerekiyor. Bir an önce. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı tehlikededir” dedi. .

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, POS cihazları üzerinden kara para aklama operasyonuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Karabat’ın açıklaması şöyle:

“BU OPERASYON BUZDAĞININ SADECE GÖRÜNEN TARAFIDIR”

“Daha önce defalarca dile getirdiğim POS cihazlarıyla kara para aklama konusunda nihayet harekete geçildi. İstanbul’da POS cihazlarıyla kara para aklama operasyonu gerçekleştirildi. Yurt dışı bankalarda ve yurt dışında 60 POS cihazı, 1515 banka kartı ve kredi kartı kullanıldı. yabancı uyruklu kişilerin isimleri ve 17 para sayma makinesi ele geçirildi. 10 kişi gözaltına alındı, 2 kişi tutuklandı. Ancak bu operasyon buzdağının sadece görünen kısmı. Çünkü kolluk kuvvetleri kaynakları 1.8 milyar kişinin para saydığını belirtiyor. Bu operasyonda dolar para aklandı ama bizim sadece geçen yıla kadar tespitimiz 70 milyar dolardı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN İTİBARI ARTTIĞI İÇİN OPERASYONUN DERİNLEŞTİRİLMESİ GEREKİYOR”

Mali suçlarla mücadele eden polislerimizi tebrik ediyor, operasyonun derinleştirilmesini bekliyoruz. Aynı şekilde MASAK’ın da hızlı davranıp polisimize yardım etmesi gerekiyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nı da harekete geçmeye davet ediyorum. Çünkü burada da çok büyük bir vergi kaybı var. İstanbul’daki operasyon sadece bir firmaya yönelik gerçekleştirildi. Ancak BDDK’nın tespitlerine göre 31 firmaya 309 adet POS cihazı verildi. Tek bir şirket 1,8 milyar dolar kara akladıysa geri kalan 30 şirket ne kadar para akladı? Açık hata ve eksiklik dedikleri kirli paranın olduğu yer burasıdır. Bu operasyonun derinleştirilmesi gerekiyor. Yurt dışına seyahat yasağı da dahil olmak üzere tüm tedbirlerin bir an önce alınması gerekiyor. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarı tehlikededir.”

ermenekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu