Ekonomi

Gözlerini taban fiyat artışına diktiler

Türkiye’de fahiş kira zamları her geçen gün artıyor. Zam yapmak için fırsat kollayan ev sahipleri şimdi de işçinin asgari ücretine göz dikti. Asgari ücretteki artışı kira fiyatlarına uygulamaya başlayan fırsatçı ev sahipleri, zam kararının açıklanmasının hemen ardından kiralık ev ilanlarını değiştirdi. Bazı sitelere ilan veren hostların değişiklik yaptığı görüldü. Zam kararının açıklanmasından önce 8 bin TL olarak açıklanan bazı konutların gün sonunda kira fiyatlarının 11 bin TL’ye, 12 bin TL olarak açıklanan bir konutun ise gün sonunda 10 bin TL’ye çıktığı görüldü. 17 bin TL.

Kiralarda fahiş fiyat uygulayanlara para cezası ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verildiğini hatırlatan Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

“BU İSİM ÖNEMLİ”

Fırsatçı ev sahiplerinin kiraları artırmasının domino etkisi yarattığını belirten Ağaoğlu, “Asgari ücretin açıklanmasıyla birlikte bazı emlak sitelerinde kiralık evlerin kira bedelleri çalışanlara yeni maaşlar gelmeden artırıldı. vurgunculuk.” sözünü kullandı.

“Hapis cezası var”

Ağaoğlu, “Fırsatçı ev sahipleri ifşa edilsin, idari para ve hapis cezaları gelsin” dedi. Soruşturma kapsamında Türk Ceza Kanunu’nun 237’nci maddesi olan ‘fiyatları etkileme’ suçundan başlatılan soruşturma sürüyor. Faktörün yeterli olması halinde kiralarda fahiş fiyat uygulayanların para cezası ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması bekleniyor.” dedi.

“ÜYE OLMAK”

Ağaoğlu, vatandaşları suç duyurusunda bulunmaya davet ederek şunları söyledi:

Asgari ücretin açıklanmasının ardından kiralarını sebepsiz yere artıran tüm vatandaşlar, o bölge Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan duyuruların ekran görüntüsünü ekleyerek hata bildiriminde bulunmalı ve şikayetlerini Bakanlık bünyesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna iletmelidir. ticaretin.

KAYNAK: HABERLER GLOBAL

habergorele.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu