Haber

Blinken’e soğuk duş: Havaalanında tek başına açıklama yaptı

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşmesinin ardından havalimanında basına açıklama yaptı.

Bakan Fidan ve Blinken’in ortak açıklama yapmaması dikkat çekti.

Blinken, Gazze’ye yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi. “Buradaki derin endişeleri biliyoruz. Gazze’de yaşanan korkunç bedeli görüyoruz. Filistinlilerin, masum sivillerin ödediği bedeli görüyoruz. Burada kaygıyı paylaşıyoruz ve bu konu üzerinde her gün çalışıyoruz. İsraillilerle temas halindeyiz. Konuştuk. Atabilecekleri adımları konuşuyoruz, sivil kayıplarını azaltmak ve Gazze’ye yakınlaşmak için atılabilecek adımları konuşuyoruz.” “Önümüzdeki günlerde daha fazla yardımın ulaştırılması konusunda somut adımlar atılacağını göreceksiniz. Gazze’de büyük miktarda yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşması için önümüzdeki günlerde gerekli adımların atılacağını göreceksiniz. Sivillerin Gazze’den çıkarılması konusunda da önemli adımlar atıldı, değerli görüşmeler yapıldı. Toplantının ötesinde bölgedeki farklı ülkelerin etkisini de göreceğiz.” “Çatışmanın bölgeye yayılmasını önlemek için elimizden geleni yaptık.dedi.

Adil ve sürdürülebilir bir barışın koşullarını yaratmak için bölge ülkeleriyle çok önemli toplantılar yapıldığının altını çizen Blinken, şöyle konuştu: “Bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Bu krizi çözmeye çalışırken bir yandan da geleceği düşünüyoruz. Daha doğru bir yol olsun diye daha iyi bir yol izlemeye çalışıyoruz. Bu konuda ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum. Bütün bu konular. Gittiğim her yerde aynı şeyi duydum. Bütün bu konularda ABD’nin “Türkiye’nin liderliğinin alternatifi yok. Ülkeler bize bakıyor. Bizden bir şeyler yapmamızı bekliyorlar.”dedi.

Rehineler meselesine yoğun bir şekilde odaklanıldığını vurgulayan Blinken, şöyle konuştu: “İnsani molanın bu konuda da faydalı olabileceğini düşünüyoruz. İnsani mola rehineler açısından da faydalı olabilir. Biz sadece Gazze’de değil Batı Şeria’da olup bitenlere odaklanmış durumdayız.”Bir açıklama yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu