Ekonomi

UBS, Avro Bölgesi enflasyonunun Mayıs ayında yükselmesini bekliyor

UBS, Euro Bölgesi manşet enflasyonunun Mayıs 2023’te geçici olarak artacağını öngörüyor. Firma, yüksek enerji enflasyonu nedeniyle yıllık enflasyonun 0,1 puanlık hafif bir artışla %2,5’e yükseleceğini öngörmektedir. Enerji fiyatlarında beklenen aylık düşüşe rağmen, önemli bir pozitif baz etkisinin yıllık enerji enflasyon oranını yükseltmesi muhtemeldir.

Nisan ayı için 17 Mayıs’ta açıklanan nihai Avro Bölgesi Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP), yıllık %2,4’lük istikrarlı bir manşet enflasyon oranına işaret etmiştir. Raporda, değişken gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyonun yıllık %2,9’dan %2,7’ye gerilediği kaydedildi.

Bu durum, enerji enflasyonundaki yıllık düşüşün %-0,6’ya gerilemesi ve gıda enflasyonunun yıllık %2,8’e yükselmesiyle dengelenmiştir.

UBS tarafından yapılan analizde, Nisan ayında mevsimsellikten arındırılmamış aylık mal enflasyonu oranının, önceki beş yılın hiçbirinde olmadığı kadar düştüğü vurgulanmıştır. Hizmet enflasyonundaki düşüş ise Paskalya etkisinin ortadan kalkmasına bağlandı.

Seyahat kalemleri hariç tutulduğunda, mevsimsellikten arındırılmamış hizmet enflasyonundaki aylık değişim son iki yılın Nisan aylarındaki oranlarla uyumlu gerçekleşmiştir.

Raporda ayrıca, mevsimsellikten arındırılmış hizmet enflasyonunun yıllıklandırılmış üç aylık oranının 2023 yılının son aylarındaki düşük bazın etkisiyle %5,3’e yükseldiği belirtilmiştir. Bu arada, enflasyonun ana göstergeleri ve enflasyonun genişliği Nisan ayında üst üste ikinci ay düşüş eğilimi göstermeye devam etti.

UBS, Mayıs ayında çekirdek enflasyonun yıllık %2,7’de sabit kalmasını, mal enflasyonunun %0,9’da kalmasını ve hizmet enflasyonunun seyahatle ilgili bileşenler nedeniyle geçici bir artışla %3,8’e yükselmesini bekliyor. Gıda enflasyonunun hafif bir düşüşle yıllık %2,7’ye gerileyeceği tahmin edilmektedir.

Ülke düzeyinde ise enflasyon oranlarının farklılık göstereceği, Almanya, Fransa, İspanya ve Hollanda’da artış yaşanırken İtalya’da düşüş olacağı tahmin edilmektedir. Bir sonraki enflasyon güncellemesinin 31 Mayıs’ta yayınlanması planlanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu