Haber

Tepkilere yol açan kentsel dönüşüm kanunu Resmi Gazete’de yayımlandı

Kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemeleri içeren ve TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yayımlandı Resmi Gazete’de.

Kanun, deprem bölgelerinde yıkım kararlarının iptali talepleri nedeniyle yıkılamayan binalara ilişkin yargı süreçlerinin hızlandırılmasını amaçlıyor.

Riskli binaların tespitinin Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü veya idare tarafından re’sen yapılmasına olanak tanıyan yasa kapsamında, riskli binaların yıkılması için maliklere tek seferde 90 günü aşmamak üzere ek süre verilecek. Binaların tahliyesi engellendiği takdirde kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilecek.

Maliklerin salt çoğunlukla alacağı karara bağlı olarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilebilecek.

Uygulama imar planı ile mimari, statik, tesisat ve her türlü teknik sorumluluğun Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından üstlenilmesi ve mülkiyetin belgelenmesi şartıyla 30 gün içerisinde yapı ruhsatı verilecektir.

Asgari koşulları sağlayan ancak ilgili uzmanlık bölge listelerinde yer almayan uzmanların görevlendirilmesi mümkün olacaktır.

Meclis’teki muhalefetin itiraz ve tepkilerine neden olan yasa, kamuoyu tarafından da “tarihin en büyük mülk gaspı” olarak değerlendirildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu