Haber

Sırbistan, Kosova polis memurlarını kaçırdığı iddiasıyla suçlanıyor

Sırbistan, Kosova polisi olduğu belirlenen 3 kişiyi “Sırbistan’da eylem yapmayı planladıkları” gerekçesiyle gözaltına alırken, Kosova polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını savundu.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kosova polisi olduğu belirlenen 3 kişinin Sırbistan Polisi Terörle Mücadele Özel Kuvvetleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Şüphelilerin silahlı oldukları ve yanlarında harita ve taraf bulma araçlarının bulunduğu açıktır. eylemi temsil eder. terimler yer aldı.

Kosova’dan “polisin kaçırıldığı” iddiası

Kosova Başbakanı Albin Kurti, sosyal medya hesabından polis memurlarının Sırbistan tarafından kaçırıldığını belirterek, şunları söyledi:

“Kaçırma, Kosova’nın kuzeyindeki Tresave/Bare bölgesinde gerçekleşti ve Kosova topraklarının 300 metre yakınında gerçekleşti. Polisin, Sırp ordusu tarafından, bir kişiyi temsil eden kötü şöhretli Milun Milenkoviç’in tutuklanmasının intikamını almak için açıkça kaçırıldığından şüpheleniyoruz. dün organize suç ve kaçakçılık başkanlarının

Kosova İçişleri Bakanı Xhelal Sveçla da Sırbistan’ın Kosova topraklarına girdiğini savunarak, “Sırbistan hiçbir anlaşmaya ve uluslararası norma uymayarak 3 Kosovalı polis memurunu kaçırdı. Polislerimiz Kosova topraklarının derinliklerinde statik bir kontrol noktasında konuşlandırıldı. ve olağan görevlerini yerine getirdiler.” dedi.

Sırbistan’ın “kötülüğün koruyucusu” olduğunu savunan Sveçla, “Suçlular ve teröristler karşısında geri adım atmıyoruz. Sırbistan gerçek yüzünü, otokratik ve saldırgan bir devlet olduğunu bir kez daha gösteriyor.” söz konusu.

“Sırbistan’ın bu tür suç eylemleri, ülkedeki egemenliği güçlendirme yolculuğumuzda bizi durdurmayacaktır.” diyen İsveç, uluslararası kurumları Sırbistan üzerindeki baskıyı artırmaya çağırdı. değerlendirmesini yaptı.

Kosova polisi Sırp Milenkovic’i dün Kuzey Mitrovica’da NATO’nun Kosova’daki Barış Gücü (KFOR) güçlerine ve Kosova polisine yönelik saldırıların organizatörlerinden biri olduğu gerekçesiyle gözaltına aldı.

Sırbistan Milenkovic’in tutuklanmasına tepki gösterirken, Sırp lider Vucic Kurti’nin savaş çıkarmak istediğini iddia etti.

Kosova-Sırbistan ortasında gerilim sürüyor

Kosovalı Sırplar, Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğun olarak bulunduğu Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye liderlerinin atanmasını 26 Mayıs’ta protesto etti.

Bölgede protestolar devam ederken, Kosova polisi ve KFOR belediye binalarını tel örgülerle çevreleyerek bölgedeki personel sayısını artırdı.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı.

2008 yılında tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı gibi gören Sırbistan da ordusunu Kosova’nın ucuna yerleştirme kararı aldı.

Kosovalı Sırplar, talepleri karşılanana kadar belediye binası önünde eylemlerine devam edeceklerini açıkladı.

Sırp yönetimi, Kosovalı Sırpların boykot ettiği ve katılımın yüzde 3’te kaldığı seçimlerin geçersiz olduğunu savunuyor.

haber-hopa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu