Ekonomi

Senegal seçimleri yatırımcıların ilgisini çekiyor

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, protestolara yol açan seçim gecikmelerinin ardından olası huzursuzluk endişeleriyle Senegal’de 24 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerini yakından takip ediyor. Genelde Batı Afrika’da bir istikrar abidesi olan Senegal’de, Devlet Başkanı Macky Sall’in 25 Şubat’taki seçimleri 10 ay erteleme girişiminde bulunarak demokratik gerileme korkularını arttırdığı Şubat ayı başından bu yana tansiyon yükselmiş durumda.

İkisi avro ve üçü ABD doları cinsinden olmak üzere yaklaşık 4,2 milyar dolarlık uluslararası tahvil ile yatırımcılar seçim sürecinin bütünlüğüne ve huzuruna odaklanmış durumda. William Blair Yatırım Yönetimi’nde portföy yöneticisi olan Yvette Babb, güvenilir bir oylama sürecinin seçim sonuçları üzerindeki önemini vurguladı. Seçimin barışçıl bir şekilde tamamlanması piyasa için öncelikli endişe kaynağı.

Senegal ekonomisi, bu yıl içinde üretime başlaması beklenen doğal gaz projeleriyle desteklenen umut verici beklentilerle iş dostu olarak kabul ediliyor. Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre bu projelerin 2025 yılına kadar GSYH büyümesini çift haneli rakamlara çıkarması öngörülüyor. Ekim ayında Senegal, ülkenin kamu maliyesi için dengeleyici bir faktör olarak görülen 1,9 milyar dolarlık IMF finansmanını güvence altına aldı. Bölgesel CFA frangının avroya sabitlenmesi de ılımlı enflasyon oranlarının korunması için faydalı görülüyor.

Siyasi ortamda, 19 cumhurbaşkanı adayından 18’i ülkenin iş dostu ortamının sürdürülmesinden yana. Ancak bunun önemli bir istisnası, gençlerin istihdam konusundaki kaygılarına tercüman olan Ousmane Sonko’nun desteklediği muhalefet koalisyonudur. Başkan adayı Bassirou Diomaye Faye ile birlikte koalisyon, yeni bir ulusal para birimi oluşturulmasını ve madencilik ve enerji sözleşmelerinin yeniden müzakere edilmesini önerdi.

Sonko ile birlikte geçtiğimiz günlerde Dakar’da binlerce kişinin alkışları arasında hapisten çıkan Faye, iki dönemden sonra yeniden seçilmek istemeyen Sall’ın yerine geçmek için güçlü bir aday olarak görülüyor. Kamuoyu yoklamaları yapılmamış olsa da, Verisk Maplecroft (NASDAQ:VRSK) kıdemli Batı Afrika analisti Mücahid Durmaz’ın da ifade ettiği gibi, Faye’nin platformu yabancı yatırımlardan somut fayda sağlanamadığına ilişkin yaygın kamuoyu duyarlılığıyla örtüşüyor.

Senegal’deki cumhurbaşkanlığı seçimi sadece ülkenin demokrasisi için önemli bir an değil, aynı zamanda Batı Afrika’nın en istikrarlı ekonomilerinden birinde istikrar ve politika sürekliliğini izleyen uluslararası yatırımcılar için de önemli bir olay.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu