Ekonomi

RBA, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu söyleyerek faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

Investing.com – Avustralya Merkez Bankası (RBA) Salı günü beklenmedik bir şekilde faiz oranlarını yükseltti ve bankanın ülkedeki kalıcı enflasyonu durdurmak için harekete geçmesiyle sıkılaştırma politikasının devam edebileceğini söyledi.

RBA, amaca göre nakit oranıNisan ayındaki aradan sonra oranı %3,6’da tutacağına dair piyasa beklentilerine meydan okuyarak 25 baz puan artarak %3,85’e yükseldi.

Çünkü yüksek faiz oranları para birimini daha cazip hale getiriyor. Avustralya dolarıKararın ardından %0,9 yükseldi.

Bu hareket son veridir. şişirmen 2023’ün ilk çeyreğinde %7’lik beklenenden biraz daha az bir yavaşlama göstermesinin ardından geldi. Enflasyon, Aralık ayında 30 yılın en yüksek seviyesinden düştü ve RBA’nın %2 ila %3’lük hedef aralığının oldukça üzerinde kaldı.

RBA Lideri Philip Lowe, yaptığı açıklamada, “Son veriler enflasyonda hoş bir düşüş olduğunu gösterse de, genel tahmin, enflasyonun hedef aralığın en üstüne dönmesinin birkaç yıl alacağı yönünde.”söz konusu.

Enflasyonun 2023’te RBA’nın hedef aralığının oldukça üzerinde kalması ve yılı %4,5 ile tamamlaması bekleniyor. Banka, enflasyonun hedef aralığına ancak 2025 ortalarına kadar ulaşabileceğini yineledi.

RBA, geçen yıl oranları 350 baz puan yükselttikten sonra Nisan toplantısında oranları sabit tuttu. Banka, faiz artırımlarının ekonomi üzerindeki etkilerini gözlemlemek için ortamı belirlediğini ancak yine de faiz oranlarını artırabileceği konusunda uyardı.

Lowe Salı günü yaptığı açıklamada, bankanın hala ekonomik büyüme ve düşen enflasyon ortamında istikrar sağlamaya çalıştığını, ancak yumuşak inişe ulaşmanın yolunun, “Dar bir yol olmaya devam ediyor”konusunda uyardı.

Lowe ayrıca, bankanın muhtemelen daha fazla faiz artışı düşüneceğini, ancak bunların zamanlaması ve kapsamının büyük ölçüde gelecekteki ekonomik ipuçlarına bağlı olacağını söyledi. İşgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu ve ekonomik büyüme yavaşladıkça işsizliğin önümüzdeki aylarda artacağını da sözlerine ekledi.

Avustralya yüksek faiz oranları, enflasyon ve azalan COVID-19 sonrası toparlanma ile boğuşurken, ekonomik büyümenin bu yıl önemli ölçüde daralması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu