Haber

Netanyahu, Biden’a yerleşim inşaatını durdurma sözü vermedi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, ABD Başkanı Joe Biden’a işgal altındaki Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerinde inşaatın yıl sonuna kadar durdurulması hakkında hiçbir şey söylemediğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yazılı açıklama yapıldı.

Netanyahu’nun böyle bir söz vermediği vurgulanan açıklamada, “Haberlerin aksine yerleşim yerlerinde inşaat durmadı ve durmayacak” denildi. ifadeler yer aldı.

İsrail’in İbranice yayın yapan “Walla News” haber sitesi, Netanyahu’nun dün Biden ile telefonda Yahudi yerleşim yerlerinde inşaatın 2023’ün sonuna kadar durdurulması konusunda konuştuğunu iddia etti.

Netanyahu ile Biden, aradan yaklaşık 4 ay sonra telefonda görüşürken, yasa dışı yerleşim birimlerindeki artış ve İsrail’deki tartışmalı yargı reformu ele alındı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı 22 Haziran’da yaptığı açıklamada, Netanyahu hükümetinin bu tarihten önceki yedi ay içinde Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim yerlerinde 13.000 konut daha inşa edilmesini onayladığını söyledi.

700.000 Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yaklaşık 300 yasa dışı ve yasadışı yerleşimde yaşıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki Yahudi yerleşim birimleri uluslararası hukuka göre yasa dışı kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu