Haber

Litvanya’nın LNG terminaline gelen kargo sayısı geçen yıl yüzde 140 arttı

Litvanya Enerji Bakanlığı, ülkenin tek sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminali olan Klaipeda’dan ithal edilen LNG kargo sayısının geçen yıl 15’ten 36’ya çıkarak bir önceki yıla göre yüzde 140 arttığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu terminale gelen LNG gemileri ile 32,22 teravat/saat doğal gaz ithal edildiği kaydedildi.

Kargoların yüzde 65’inin ABD’den, yüzde 30’unun Norveç’ten, yüzde 3’ünün Mısır’dan ve yüzde 2’sinin Rusya’dan geldiği belirtildi.

Geçen yıl Klaipeda LNG terminaline geçen yıl 15 olan toplam 36 LNG tankerinin geldiği kaydedildi. Bunun 2021’den 2022’ye yüzde 140’lık bir artış olduğuna işaret edildi.

Litvanya Enerji Bakanı Dainius Kreivys, “Klaipeda’daki LNG terminali, bir ülkeden bağımsızlığı sağlayan bir enerji altyapısına sahip olmanın ne kadar önemli olduğunun mükemmel bir örneğidir. LNG terminali, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ve Avrupa’ya gaz akışını ciddi şekilde sınırladı ve Baltık bölgesinin gerekli miktarda doğal gaz almasına yardımcı oldu.” sözünü kullandı.

haber-yenicaga.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu