Haber

Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nde 7 bin yıllık heykel ve kaplar bulundu

Kayseri’de kazı çalışmaları devam eden Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’nde bu yıl 7 bin yıl öncesine ait heykel, figürin ve kaplar bulundu.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç kazı alanını ziyaret etti.

Büyükkılıç, bu yılki kazılarda Kalkolitik ve sonrasındaki Eski Tunç Çağı’na ait kap, heykel ve figürinlerin yanı sıra Homeros’un destanlarında da adı geçen ve arkeoloji literatüründe “depas” olarak adlandırılan çift kulplu fincan örneklerinin de aralarında bulunduğu buluntuları inceledi.

Kültepe kazılarına destek vermeye devam ettiklerini ve bu yılki kazılarda çok sayıda eser ortaya çıkarıldığını belirten Büyükkılıç, “Tarihi olarak 7 bin yıl öncesine dayanıyor. İnşallah Kültepe Kaniş-Karum’da da önemli çalışmalara imza atacağız ve gayret göstereceğiz. Bunu müze bağlamında gerçekleştirmek.” Gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kazı Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe kazılarının 75 yıldır sürdüğünü ve bu yıl verimli bir dönem geçirdiklerini belirterek, desteklerinden dolayı Büyükkılıç’a teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu