Haber

Hiroşima Belediye Başkanı: Liderler Başarısız Olan Nükleer Caydırıcılıkla Yüzleşmeli

Japonya’nın Hiroşima belediye başkanı Kazumi Matsui, Hiroşima Atom Bombası Saldırısı’nın yıldönümünde yaptığı konuşmada, “Nükleer silah tehdidinde bulunan devletler olduğu gerçeği göz önüne alındığında, liderler nükleer caydırıcılık teorisinin başarısız olduğu gerçeğiyle yüzleşmeli” dedi. .

Hiroşima Atom Bombası Saldırısı’nın yıl dönümünde yaptığı konuşmada Hiroşima Belediye Başkanı Matsui, “G7 liderlerinin Hiroşima Nükleer Silahsızlanma Vizyonu ilk kez G7’de bağımsız bir belge olarak derlendi ve nihai hedef, bir herkesin güvenliğini tehlikeye atmayacak bir biçimde nükleerden arındırılmış bir dünya. Aynı zamanda devletlerin güvenlik politikalarının nükleer silahları var oldukları ölçüde savunma amaçlı kullanmaları gerektiği belirtildi. Acı gerçeklerden ideale geçmek için acil adımlar atılmalıdır” dedi.

DİYALOG ÇAĞRISI Matsui, barış konusundaki düşüncelerini dünyaya iletmek için her ülkenin liderlerini Hiroşima’ya davet etti. Nükleer tehditlere son verilmesi ve diyaloğa dönülmesi gerektiğini vurgulayan Matsui, “G7 Hiroşima’yı ziyaret eden devlet ve hükümet liderlerinin ardından her ülkenin devlet ve hükümet liderlerinin Hiroşima’yı ziyaret ederek barış konusundaki düşüncelerini dünyaya iletmelerini istiyoruz. Hill. Ardından sivil toplumun talep ettiği idealleri takip ediyoruz ve onları nükleer tehditlere bir an önce son vermeye ve diyalog yoluyla güvene dayalı bir güvenlik rejimi oluşturmak için adımlar atmaya çağırıyoruz.” Hiroşima kentine ‘Little Boy’ atom bombasını attı. Saldırıda 140 bin kişinin öldüğü tahmin ediliyor. 9 Ağustos 1945’te Nagazaki’ye ‘Şişman Adam’ adı verilen bir başka Plütonyum-239 tipi atom bombası atıldı. Bu saldırıda 80.000 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Saldırıların ardından Hiroşima ve Nagasaki şehirleri yerle bir oldu.

Bombaların atılması kararı, ABD Başkanı Franklin Roosevelt’in 12 Nisan 1945’te ölmesinden sonra lider olan Harry Truman tarafından verildi.

haber-haymana.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu