Ekonomi

Endonezya’nın ticaret fazlasının Şubat ayında artması bekleniyor

Yakın zamanda yapılan bir ankete göre Endonezya’nın Şubat ayında ticaret fazlasının genişleyerek 2,32 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu rakam Ocak ayında gözlenen 2,01 milyar dolarlık fazlaya kıyasla hafif bir artışa işaret ediyor. Beklenti, ülkenin yaklaşan Ramazan ayına hazırlanması nedeniyle ihracattaki daralmanın yavaşlaması ve ithalatın artması yönünde.

Yirmi ekonomistin katıldığı ankete göre Şubat ayında ihracat yıllık bazda %6,5 oranında azaldı. Bu, bir önceki ayda görülen %8,06’lık düşüşe kıyasla bir iyileşme. Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi olan Endonezya, üç yılı aşkın bir süredir bir dizi aylık ticaret fazlası yaşıyor ve büyük ölçüde emtiadaki patlama nedeniyle Nisan 2022’de rekor seviyeye ulaştı.

Ancak bu fazlaların boyutu geçen yıldan bu yana azalıyor. Gerileme, Endonezya’nın kömür ve palmiye yağı gibi önemli emtialarına yönelik küresel talebin azalması ve bunun da fiyatların düşmesine yol açması nedeniyle ihracat rakamlarındaki düşüşe bağlanıyor.

Öte yandan, Şubat ayı ithalatının geçen yılın aynı dönemine göre %9,3 oranında artması bekleniyor ki bu da Ocak ayındaki %0,36’lık artışa kıyasla önemli bir yükseliş anlamına geliyor. İthalattaki bu artış genellikle ülkenin bu yıl Mart ayında başlayan Ramazan ayına hazırlandığı dönemde gerçekleşiyor.

Ticaret verileri Endonezya’nın ekonomik direncini ve küresel piyasa dinamiklerinin ihracata dayalı ekonomisi üzerindeki etkisini yansıtmaktadır. Ülke, dalgalanan emtia fiyatları ve değişen talep modellerinin yarattığı zorlukları aşmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu