Haber

Endonezya Devlet Başkanı Widodo, G20’ye “ikinci bir soğuk savaş yaşanmasın” çağrısında bulundu

Endonezya Devlet Lideri Joko Widodo, G20 başkanlarına Ukrayna’daki savaşı ???????bitirme çağrısında bulunarak, “Savaşın, ikinci bir soğuk savaşa dönüşmesine izin vermemeliyiz.” dedi.

Widodo, bu yıl Endonezya’nın başkanlığını yürüttüğü ve Nusa Dua’da Apurva Kempsinki’de düzenlenen 17’nci G20 Liderler Zirvesi’nin açılışında konuştu.

G20’nin kapsayıcı ekonomik toparlanma için kritik bir platform olmaya devam ettiğini belirten Widodo, dünyanın içinde bulunduğu zor durumda G20’nin somut sonuçlar üretmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Widodo, G20 ülkelerinin gelecekte muhtemel salgınlara karşı fonlar hazırlamasının değerine değinerek, “G20, kırılgan ülkeleri desteklemeli, daha yeşil ve sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma sağlamalı. Tüm dünya için birlikte çalışalım, birlikte iyileşelim, daha güçlü iyileşelim.” sözünü kullandı.

İnsanlığa ve tüm dünyaya karşı sorumlulukları bulunduğunu vurgulayan Widodo, Rusya-Ukrayna Savaşı’nı kastederek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sorumluluk sahibi olmak, savaşı bitirmemiz anlamına geliyor. Savaş bitmezse, dünyanın ilerlemesi zor olacak. Savaş bitmezse, gelecek nesiller için sorumluluk almak zor olacak. Savaşın, ikinci bir soğuk savaşa dönüşmesine izin vermemeliyiz. Dünya, ikinci bir soğuk savaşa düşmemeli.”

Açılış konuşmasının akabinde önderler, medyaya kapalı halde yapılan “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna geçti.

Zirve, başkanların ikili görüşmeleriyle devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu