Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fahiş fiyat sözlerine BİM’den cevap: Maliyet enflasyonuna eğilmediğimiz sürece bu konuşmalar spekülatif

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş Vilayet Liderleri Toplantısı’nda zincir marketlerle ilgili açıklamalarda bulunmuş ve ürünlerin fiyatlarına ilişkin düzenleme yapılacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Medya yatıyor, kalkıyor belli isimleri ekrana çıkararak market de market yaptıkları iş bu. Marketlerle ilgili gerek zincir gerek diğer marketlerle alakalı fiyatlar böyle. Kabine’de arkadaşlarıma söyledim. Başta Ticaret Bakanlığımız olmak üzere denetimleri sıkılaştıracağız. Bütün problem bu fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını arayacağız. Birçok ünitelerde iktisatta farklılıklar var, Fiyat İstikrar Komitesi’ni kurarak takibini yapacağız. Zincir marketlerle ilgili kontrolleri sıkılaştıracağız, fiyat farklılıklarını gidermenin yollarını bulacağız, takibini yapacağız” ifadelerini kullanmıştı. BİM’den Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara yanıt geldi.

“SEBEBİ ENFLASYONUN YÜKSEKLİĞİ”

Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulunan Besin Perakendecileri Derneği Lideri ve BİM İcra Şurası Üyesi Galip Aykaç, “Fahiş fiyat konusunun bu kadar gündemde olmasının sebebi enflasyon oranlarının yüksekliği. Dünyanın mücadele ettiği bir enflasyonun biraz daha farklı yaşanır halini görüyoruz. Burada aslında üretimde maliyet enflasyonu var. Maliyet enflasyonuna eğilmediğimiz sürece bu konuşmalar spekülatif. Birçok işletmemiz zarar ediyor, kâr edenlerin de yüzde 0-4 arasında marjı var. BİM açısından herhangi bir ceza beklentimiz yok” dedi.

“DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMALIYIZ”

Aykaç “Kendi kendimize yeteceksek birçok konuda dışa bağımlılığı azaltmalıyız. Tarımı kalkındırmak, hayvancılığı artırmak zorundayız. Bizlerin üzerimize yapıştırılmaya çalışılan şeylere nominal olarak değil, oransal bakılması gerekiyor. Ben şirketim adına söyleyebilirim BİM’in 5 yıllık bilançosunu incelesiler, kâr marjında bir artış yok. Diğer şirketler de aynı durumda” dedi.

REKABET KURULU’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

Rekabet Kurumu’na davette bulunan Aykaç, “Kontrollerin sıkılaşmasıyla bir sorunumuz yok, varsa eksiğimizi görüyoruz. Bu memlekette haksız rekabet işliyor. Rekabet Kurumu’na mesajımız olsun. Türkiye’nin taklit eser üreten 3. ülke pozisyonunda olduğu söyleniyor. Buna bir deva bulalım artık. Tedarikte bir daralma olduğu gözüküyor, fiyatlara yansıdığını da hissediyorum. Bugün Türkiye’de çağa ayak uyduramamış 150’den fazla lokal market var. 75 bin üzerinde çalışanı olan bir şirketiz. EYT’ye takılan ciddi sayıda çalışan var. Türkiye’deki gelir kümesi üst ve alt olarak ikiye ayrıldı. Beklentileri karşılayacak bir minimum fiyat oranı adil olacaktır. Taban fiyat konusunda işletmeler devletten beklenti içinde olacaktır. Enflasyonda Mart-Nisan sonrası dramatik düşüş bekliyorum.” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu