Haber

Çiftçilerin ‘Katil Arılar’la Başı Belada: Biyolojik Kontrol Başlatıldı

Zonguldak’ta yaşayanların başı ‘katil arılar’dan dert yanıyor. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, ‘katil arı’ olarak bilinen safra arısına karşı biyolojik mücadele başlattıklarını duyurdu.

‘İşe başladık’

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, kestane ormanlarında kestane meyvesi oluşumunu engelleyen, hem bal üretiminin hem de meyve veriminin azalmasına neden olan ‘katil arılar’ tespit etti. Bunun üzerine Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ‘katil arı’ olarak bilinen safra arısına karşı biyolojik mücadele başlattı.

Alaplı’da ilçeye bağlı Alioğlu Köyü, Ereğli ilçesine bağlı Hasankahyalar köyü ve Kocaman köyüne salınan 2 bin 753 yırtıcı (parazitoid) böcek doğaya bırakıldı.

‘Kız arısı 1940’ta Çin’de görüldü. 2002’de Avrupa’ya yayıldı’

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, biyolojik çalışma başlattıklarını belirterek, Dişi arı yumurtalarını kestane ağaçlarının tomurcuklarına bırakır. Bu nedenle çiçek, yaprak ve meyve oluşumuna engel olacak şekilde hareket eder. Buna karşı torymus sinensis ürettik. Galler arısı 1940 yılında Çin’de ortaya çıkıyor. 2002 yılında Avrupa’ya yayılıyor. Bölgemizde tespit eder etmez akademisyen hocalarımızla birlikte çalışmalara başladık. Biyolojik çalışma kapsamında Gökçebey’deki laboratuvarımızda 100 dişi ve 50 erkekten oluşan özel koloniler oluşturarak doğaya sayıyoruz. Kestane balı kaliteli bir baldır. Bunun kalite verimliliğini artırmak için çalışmalara başladık.dedi.

habergurgentepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu