Yaşam

Borçka’da tiyatro rüzgarı esecek: Sahnesiz festival başlıyor

ARTVİN- Artvin’in Borçka ilçesi yeniden tiyatrolarla dolmaya hazırlanıyor. Borçka Belediyesi’nin düzenlediği 2. Gençlik Tiyatro Festivali ile sahnesi olmayan ilçede oyunlar sahnelenecek, atölye çalışmaları ve söyleşiler gerçekleştirilecek. Pazar günü başlayacak ve ilçeye tiyatroyu kazandıracak festival 7 gün sürecek.

SAHNE YOKSA OKUL SALONLARI VAR

Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu BGST Tiyatrosu, Meskeninde Tiyatrosu, Tiyatro Hemhal, Tiyatro Bereze, Kumbaracı 50, Primat Atölye, Artalan Kolektif, Atta Şenlik, Czech Art, Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu, Olası İşler, Assitej Genç Sahne ve Düşler Tiyatro Derneği, festivalde sahne alacak. Ortada yer almaktadır. Tiyatro salonu bulunmayan ilçede okullar, kreşler, konferans salonları ve kooperatifler festival için sahneye dönüştürülecek. İlçenin dört bir yanına yayılan etkinliklerle çocuklar, gençler ve yetişkinler tiyatroyla buluşacak.

7 GÜNDE 9 ÇOCUK 9 YETİŞKİN OYUNU

22 Ekim Pazar günü saat 13.00’de Tiyatro Yürüyüşü ile başlayacak festivalin ilk etkinliği Süreyya Karacabey’in ‘Tiyatro İhtiyaç mı?’ sorusu olacak. Şöyle bir söyleşi yapılacak: Festivalin ilk oyununda aynı günün akşamı Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST), Acarlar Meslek Yüksekokulu (Meslek Yüksekokulu) Salonu’nda ‘Son Çağrı’ adlı oyunu sahneleyecek.

Pazartesi günü Primat Atölye’nin ‘Beceriksiz Kralın Hikâyesi’ isimli çocuk oyunu Cumhuriyet İlkokulu’nda saat 10.00’da, Atatürk İlkokulu’nda ise saat 13.00’te sahnelenecek. Artalan Kolektif, saat 19.00’da Acarlar Meslek Yüksekokulu Salonu’nda ‘Hatırlarsan Gizlilik Dedik’ adlı oyunu sahneleyecek. Biz Platformu, Salı günkü programında saat 11.00’de Atatürk İlkokulu’nda Arıdu adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Evinde Tiyatrosu saat 19.00’da ‘Sayın Yargıç’ oyunuyla Acarlar Meslek Yüksekokulu’nda sahne alacak.

KUMBARACI 50 KAPANACAK

Çarşamba günü saat 13.30’da Çek Sanatı ‘Fırtına’ eseriyle Atatürk İlkokulu’nda, ‘Dev Kurbağa’ eseriyle ise 18.30’da Yeniyol İlkokulu’nda çocuklarla buluşacak. Tiyatro Hemhal, saat 19.00’da Acarlar Meslek Yüksekokulu’nda ‘Yusuf Umut’un Hali Ne Olur’ oyunuyla Borçka halkının karşısına çıkacak.

Perşembe günü çocuk tiyatrosu Czech Sanat, saat 10.30’da Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda ve 14.30’da Demirciler İlkokulu’nda ‘Dev Kurbağa’ oyununu sahneleyecek. Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu, saat 16.00’da Borçka Turizm Geliştirme Kooperatifi’nde ‘Elbe’ adlı oyunu sahneleyecek. Olimpiyat Tiyatrosu’nun ‘Altın Elma’ oyunu saat 19.00’da Acarlar Meslek Yüksekokulu’nda seyirciyle buluşacak.

Assitej Genç Sahne, Cuma günü saat 10.30’da 7 Mart Anaokulu’nda ve saat 13.30’da Meryem ve Rahmi Acar Konuk Evi’nde ‘Dünyanın En Küçük Hikayesi’ oyunuyla çocuklarla buluşacak. Bereze Tiyatrosu, saat 19.00’da ‘Hikayeden Memurlar’ oyunuyla Borçkalıların karşısına çıkacak.

Festivalin son günü saat 15.00’te Düşler Tiyatrosu, Atatürk İlkokulu’nda ‘Cam Kırıkları’ adlı oyunu sahneleyecek. Festival, Kumbaracı 50’nin Acarlar Meslek Yüksekokulu’nda sahneleyeceği ‘Tek Kullanımlık Hikaye’ oyunuyla sona erecek.

Festivalde tiyatro oyunlarının yanı sıra Süreyya Karacabey, Zinnure Çeşide, Zerrin Yanıkkaya ve Samet Serkan Ünaldı da hikâye anlatma, doğaçlama ve yazarlık atölyeleri düzenleyecek.

ORHAN: SANATIN RİTİMİNİ DUYURMAK İSTEDİK

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, bu yıl ikincisi düzenlenen Tiyatro Festivali’nin heyecanını yaşadıklarını söyledi. Kısıtlı imkanlarla Borçka’ya sanat getirmeye devam ettiklerini belirten Orhan, “Salonumuz olmasa da sanatın ritmini Borçka’nın göbeğinde duyurmak istedik. Tiyatronun, kültürün ve sanatın bir arada olması gerektiğine inanıyoruz. Bu festivalle vatandaşlarımızın sanatla iç içe olmasını, tiyatronun büyülü dünyasını deneyimlemelerini istiyoruz.” “Bunu keşfetmeyi hedefliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu