Ekonomi

Bingöl’de yetiştiricilere 223 adet sağım makinesi dağıtıldı

Bingöl’de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinasyonunda 223 adet seyyar sağım makinesi %70 hibe ile il genelindeki yetiştiricilere dağıtıldı.

Bingöl Valiliği İl Özel İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği’nin desteğiyle yüzde 70 hibe ile seyyar sağım makinesi dağıtım töreni gerçekleştirildi. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen dağıtım töreninde Vali Kadir Ekinci, tarımsal yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. 2022 yılında tarım ve hayvancılığa 93 milyon dolar verildiğini belirten Vali Ekinci, silajlık mısır üretiminin 88 bin tona ulaştığını söyledi. Vali Ekinci, “Tarım ve Orman Bakanlığımız, İl Özel İdaremiz ve Fırat Kalkınma Ajansımız gibi yerel kaynaklarımızla birlikte 20 milyon lirası bitkisel üretim, 53 milyonu hayvancılık, diğer proje ve yatırımlarda ise 20 milyon 600 bin lira. “Bingöl ilinde 20 yılda tarım ve hayvancılık alanında yapılan en büyük yatırım bu. Tabii ki bu yatırımlarla amacımız süt sığırcılığının altyapısını gerçekleştirmek. Gerçekten 4 yılda elimizden geldiğince proje üretmeye çalıştık. Üreticilerimize faydalı olmaya çalışıyoruz.Bu çerçevede 17 bin dolarlık silajlık mısır üretimimiz var.” Üretimimizi tonlardan 88 bin tona çıkardık ve çok şükür ilk defa il dışına satışına başladık” dedi.

“4 yılda 423 adet sağım makinası dağıttık”

Son 4 yılda 423 adet sağım makinesinin yetiştiricilere dağıtıldığını vurgulayan Vali Ekinci, “İlimizde de 22 adet olan ve yaklaşık 104 ton süt toplama kapasitesine sahip süt toplama merkezlerimiz daha önce yapılmıştı ancak onlar atıl durumdaydık, bakım ve onarımlarını yaparak üreticilerimizin hizmetine sunduk.Fırat Kalkınma Ajansımızın desteğiyle 10 adet daha süt toplama merkezi kurduk.Geçen yıl her biri 500’er adet olmak üzere 42 adet süt soğutma tankı teslim ettik. litreyi İl Özel İdaremizin desteğiyle üreticilerimize ulaştırdık. 4 yılda 423 sağım makinası dağıttık. Bugün 223 sağım makinası teslim ettik. Makinanın dağıtımını yaptık” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Bahadır, 40 litre kapasiteli 223 adet seyyar sağım makinesinin yüzde 70 hibe ile çiftçilere dağıtıldığını belirterek, “Birlikte yürüttüğümüz projeler çerçevesinde çiftçilerimizi ve yetiştiricilerimizi desteklemeye devam ediyoruz. ilimizde sürdürülebilir tarım için bakanlık kaynakları ve yerel kaynaklar ile yetiştiricilerimizin verimli bir şekilde kullanılabilmesi için sahada her türlü teknik desteği vermeye devam ediyoruz. 223 adet seyyar sağım makinasını yetiştiricilerimize teslim ettik.Dağıtacağımız sağım makinaları 40 litre kapasiteli olup aynı anda iki ineğin sağılmasına imkan veriyor.Bu makinalar ile yetiştiricilerimiz hem zamandan hem de işçilikten tasarruf edecekler.”

Açıklamaların ardından yetiştiricilere seyyar sağım makineleri dağıtıldı. – BİNGÖL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu