Ekonomi

AB’den Latin Amerika ile ilişkileri güçlendirme hamlesi

Von der Leyen bu hafta Brezilya, Arjantin, Şili ve Meksika’da liderler düzeyinde çeşitli toplantılar yapacak.

Ziyaret kapsamında Von der Leyen’in Arjantin, Brezilya, Paraguay ve Uruguay’ın üye olduğu Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ile AB ile ticaret anlaşmasındaki son durumu görüşmesi bekleniyor.

AB ve MERCOSUR, serbest ticaret anlaşması müzakerelerine 2000 yılında başladı. Taraflar, 20 yıllık müzakere sürecinin ardından 2019’da uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Ancak anlaşma, imza ve onay süreci tamamlanmadığı için yürürlüğe girememiştir.

Anlaşma, AB ve MERCOSUR ortasındaki mal ve işlerin ticaretinde uygulanan gümrük vergilerinin büyük bir kısmının kaldırılmasını ve MERCOSUR tarafından AB’nin otomotiv, makine, kimya ve medikal ürünlere uyguladığı gümrük vergisi oranlarının düşürülmesini içeriyor. AB ülkeleri.

Anlaşma kapsamında AB ve MERCOSUR, çeşitli tarım ürünlerindeki yüksek gümrük vergilerini düşürecek ve MERCOSUR ülkeleri et, tavuk ve şeker gibi ürünleri AB’ye daha kolay satabilecek.

Von der Leyen’in Meksika ziyareti sırasında AB ile Meksika arasındaki serbest ticaret anlaşmasının güncellenme sürecini ele alması bekleniyor. AB ile Meksika arasındaki mevcut ticaret anlaşması 2000 yılında yürürlüğe girdi.

Avrupa Komisyonu, Meksika ile dört yıldır sürdürdüğü ticaret anlaşmasının güncellenmesine yönelik müzakerelerin 2020 yılında tamamlandığını duyurdu. Anlaşma ile AB ile Meksika arasındaki tüm mal ve ürün ticareti gümrük vergisinden muaf olacak. AB ve Meksika şirketleri, kamu ihalelerine karşılıklı olarak erişim sağlayacak. Taraflar, Paris İklim Anlaşması’na uygun hareket edecek. Anlaşmada yatırımların korunması, sürdürülebilir kalkınma ve insan haklarına ilişkin unsurlar yer alacak. Ancak bu antlaşma güncellemesi henüz yürürlüğe girmedi.

Von der Leyen’in Latin Amerika ziyaretinin Şili kısmında kritik hammaddelerde işbirliği konusunun gündeme gelmesi bekleniyor. AB, bu ürünlerde Çin’e bağımlılığı azaltmak için Şili ile daha yakın çalışmak istiyor.

ciftlikkoy-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
Esat Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu